Dünya Bankası'nın İstanbul'da dün düzenlediği bir seminere panelist olarak katılan Stiglitz, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Krizden çıkışta gelişmekte olan ülkelerin mutlaka rol sahibi olacağına vurgu yapan Stiglitz, "Hatta Asya'nın şimdiden var, burada güçlü bir büyüme görülüyor. Ancak Asya'daki büyüme ABD'de oluşan ve dünyayı da saran zayıflıkların çaresi olamaz" dedi ve bunun "asimetrik ayrışma" olarak tanımlanabileceğini belirtti. Stiglitz, "Asya şu anda, Avrupa ve ABD'de büyüme zayıf olduğu halde büyümesini sürdürebiliyor. Ama Asya'daki büyümenin tüm dünyayı krizden çıkarıp sürüklemesi mümkün değil. Dolayısıyla ABD ve Avrupa'nın krizden çıkışta Asya ile işbirliği gerekiyor" şeklinde konuştu.

Stiglitz, krizden çıkışta mali teşvik paketlerinin etkisi ve ABD'nin ikinci mali teşvik paketini çıkarıp çıkaramayacağı sorusuna ise "Bilindiği üzere Çin'in mali teşvik paketinin büyüklüğü ABD'ninkinden çok daha fazlaydı. Burada da en büyük endişe nedeni, artan bütçe açığı nedeniyle ABD'nin yeni bir teşvik paketi çıkaramayacak olması. ABD'nin teşvik paketini yenileyememesi ise 2011'de ekonomi üzerinde negatif bir etki yaratacak" yanıtını verdi.

"Türkiye küçüldüğünden daha hızlı büyüyecek, ayrıca büyüme hızı pek çok ülkeyi de geride bırakacak" diyen Stiglitz, "Türkiye'de ticari envanterler GSYİH'den daha oynak, daha geçici etkiye sahip. Ama büyümesi tamamen ihracata dayalı olan ülkeler elbette krizde daha büyük şoklar yaşadı" ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası'nın eski şef ekonomisti ve başkan yardımcısı olan Nobel ödüllü Stiglitz küresel yönetim, serbest piyasa ekonomisi, IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası kurumlara karşı eleştirel tavrıyla tanınıyor. Columbia Üniversitesi'nde ekonomi dersleri veren Stiglitz dünyanın en çok takip edilen ekonomisti olma unvanını ise uzun zamandır küresel krizle birlikte "kâhin" olarak anılmaya başlayan ekonomi profesörü Nouriel Roubini de dahil olmak üzere kimseye kaptırmıyor.