Uluslararası Para Fonu (IMF), yoksul ülkelerin finansman kaynaklarına daha iyi ulaşmasına imkan tanıyacak 'Finansal Kaynaklara Erişim Projesi' için veri tabanı hazırlayacak.

IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn, Projeye ilişkin olarak İstanbul'da Uluslararası Kongre Merkezinde yaptığı açıklamada, IMF tarafından hazırlanacak olan geniş kapsamlı veri hizmetinin, siyasi karar mekanizmalarının, ülkelerindeki ekonomik büyüme, yoksulluğu azaltma ve toplumun daha yoksul kesimlerinin finansman kaynaklarına ulaşma durumu konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmalarına imkan tanıyacağını kaydetti.

{jumi [google/code.html]}

Toplantıda konuşan ve projeye mali destek sağlayacak olan Hollanda Prensesi Maxima, finamsal kaynaklara erişimin kolaylaştırılmasının, yoksul ülkelerdeki kadının daha çok güçlenmesi, yoksulluğun azaltılması ve BM Milenyum Hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Proje, dünya genelinde coğrafi ve demografik tüketici tabanlı temel mali hizmetlere girişi kolaylaştırıcı, geniş kapsamlı bir veri araştırması oluşturmayı amaçlıyor.

AA