Etik fonlara artan talebin Çin'i yakında büyük bir İslami finans merkezi haline getirebileceği belirtiliyor.

İngiliz sigorta şirketi Prudential'ın Kuala Lumpur'daki yetkilisi Zülkifli İshak'a göre Çin'in bunu için öncelikle vergi konusundaki sıkıntıları gidermesi gerekiyor. Yaklaşık 37 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilen Çin'de, vergi kanunlarına göre İslami finans işlemlerinden geleneksel işlemlere kıyasla daha çok para alınıyor. Geniş Müslüman nüfusu ve artan sermayenin Çin'de hazır bir İslami bankacılık pazarı oluşturduğunu ifade eden yetkili, Endonezya gibi Çin'in de uyuyan bir dev olduğunu ve İslami finans sektörünün özellikle Sincan gibi bölgelerdeki Müslümanlara ulaşması neticesinde büyük bir potansiyel yakalanacağını söyledi.

Uzmanlara göre değeri 1 trilyon doları aşan İslami finans endüstrisi, geleneksel Körfez ülkelerindeki yavaşlamanın ardından Çin, Hindistan ve Kazakistan ile Sri Lanka gibi yeni pazar arayışlarına girdi.

{jumi [google/code.html]}

Bankacılık sektöründeki son krizin ardından İslami bankaların tahıl ve metal üzerine kurulu fonları pazarladığı ve bunların yatırımcılar tarafından daha etik bulunduğu belirtildi.

İslami kurallara göre yatırımların belirli bir mala yatırılması ve aşırı spekülasyon, faizli borç, kumar, alkol ya da pornografi bağlantılı işlerden uzak durulması gerekiyor.

(CİHAN)