Amerika’da ki son ekonomik gelişmeler ve özellikle mortgage piyasalarında ki negatif gelişmeler milyonlarca insanın evine kaybetmesine neden olurken bir yandan foreclosure uğrayan evler bankaların elindeki stokları arttırmaya başladı. Stokları eritmek zorunda olan bankalar ev sahibi olmak isteyenlere ve inşaat sektöründe yatırım yapmak isteyen kişi ve kurumlara çeşitli imkanlar sunmaya başladı. Ev çevirebilmek(flip over) için aşağıdaki 10 temel kuralın takibi ile  mevcut piyasanın olumsuz etkilerini olumlu hale getirebilir ve karlı bir yatırım aracı bulmuş olabilirsiniz.

Bir evi alıp onu restore edip satılacak hala getirmenin temel kuralları ve daha önemlisi karlı hale gelebilmesi icin gerekli 10 altın kural aşağıdaki gibidir.

1. Asla almış olduğunuz eve duygusal olarak bağlanmayın. Unutmayın ki, temel amacımız ticaret yapmak ve kar elde etmek. O yüzden, evin tadilat aşamasında uzun süre kaybetmemek adına çok net bir plan uygulanmalı ve kendi zevkimize  göre değil talebe göre restore çalışması yapılmalı. Piyasa değerinin biraz altında satışa koymak nakte geçmeyi hızlandıracaktır.

2. Evi alırken sadece içine değil dışarısına da dikkat edilmeli özellikle temel ve çatı gibi masraflar hem bütçeyi zorlayıp karı düşürebilir hem de kötü görünüşlü bir  ev potansiyel alıcı talebini azaltabilir.

 3. Kişisel zevke göre dekorasyon bir evi çevirmede düşülen en büyük hata bölgenin alıcı potansiyeline uygun dekorasyon ve özellikle  pastel renkler satışı hızlandıran faktörlerin başında gelir.

 4. Özellikle banyo ve mutfak icin yapılan masraf satış fiyatını artıran en önemli etkendir. Aşırıya kaçılmamak kaydıyla ve birbirine uyan ankastreler de satışta çok etkilidir.

5. Ev çevirmedeki en önemli etkenlerin belki de başında zamanlama gelir. Bir evin dekorasyonu ve yenilenmesine ne kadar süre harcanacağı o evi alıp almama konusunda en önemli etkendir. Eğer 6 ay sürecek bir renovasyon gerektiriyorsa o evin pazar fiyatının yarısın altına alınması ancak kar getirir; yok eğer ev bir aylık bir sürede hazır hale gelecekse o zaman yüzde 20 altı bile o evden kazanç sağlayabilmemize imkan tanır. Bu yüzden işi bilen tecrübeli ekiplerle çalışmak çok önemlidir. Bu kişiler eve gelip teklif verdiğinde işin ne kadar sürede biteceğini bilirler. Unutulmamalı ki, izin süreci ve restore için lisans sahibi firmalarla çalişılmalıdır. Earth Construction, LLC böyle bir firmadır.

6. Ev sahibinin her zaman orada olması beklenemez; bu sebeple profosyonel bir firma yapılan anlaşma ile bütün sorumluluğu üstlenip sözleşme gereği gününde işi teslim eder.

 7. Pek çok kağıt işlemini gerektirir ev alıp restore edip satmak. Profosyonel bir ekip işidir. Bu da emlakçıdan avukata izin sürecinden satışın gerçekleştiği ana kadar bir çok profosyonelle çalışılmayı zorunlu kılar. Organize edilmesi gerekir.

 8. Her adım dikkatle incelenmeli, proje takipi ciddiyetle yapılmalıdır. Arada unutulacak bir basamak vakit dolayısıyla nakit kaybını doğurur.

9. İlk evin basit kozmetik detayları olan bir ev olmasında fayda var. Sonrasında detayli projelere girilebilinir.

10. Her ticarette olduğu gibi ev çevirmenin de belirli riskleri vardır. Bu sebeple bütçe hesaplamasında dikkatli davranılmalı ve bütçede mutlaka bir pay bırakılmalıdır, görünmez giderler altında.

Erdem TEKINEL,TurkishNY

Washington DC