Eğer bir gün Suriye topraklarında Amerika ile Rusya'nın birbirleriyle savaştıklarını görürsek... Bu savaşın Lübnan topraklarına da sıçradığını ve İsrail'in yanında Suudi Arabistan'ın, karşı tarafta ise İran'ın yer aldıklarına tanık olursak...
Bütün bunlar olurken Beşar Esad'ın da kendi topraklarında ayakta kalan yerleşim birimlerindeki sivilleri ihtiyaten bombaladığını haberlerden öğrenirsek...
Bütün bunlar karşısında şaşırmayalım!

Tatsız bir prova

Şu anda güneyimizdeki ülkelerin topraklarında adeta yeni bir dünya savaşının provası yapılıyor. Gerçekten ABD ile Rusya Suriye'de karşı karşıya... Mesela ABD Beşar Esad'ın varlığını artık kabul etmiyor. Rusya ise Esad'ı ayakta tutmak için gereken her şeyi yapıyor. İran'ın başını çektiği Şii çizgisi ise, İsrail destekli Sünni çizgisi ile karşı karşıya. Lübnan her an yeni bir Suriye olabilir.

Teröre karşı önlem
Kısacası Türkiye'nin Afrin operasyonu, bu kargaşanın ortasında bir virgül ölçeğindedir. Ve Türkiye hem Suriye'de hem Irak'ta sahnelenen trajedilerden canlarını kurtarmak için kaçan milyonlarca sığınmacıya kucak açarken, bu kargaşanın bizim topraklarımıza terör olarak yansımaması için Afrin operasyonu dahil her şeyi yapmaktadır. Bu arada PKK/ PYD oluşumuna hem ABD'nin hem de Rusya'nın verdikleri desteği de, diplomasi yollarıyla teşhir etmeye çalışıyoruz.

Pentagon'dan bir ses
Dün ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Adrian Galloway'ın yaptığı açıklamalar bu açıdan dikkat çekiciydi. "El Hurra" televizyonunun sorularını yanıtlayan Galloway, Türkiye'nin Afrin'deki operasyonunun sivil nüfusa etkileri konusunda endişeler taşıdıklarını, gerilimi düşürmek ve sivil kayıpları azaltmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini söylemiş ve şöyle konuşmuş:

Dertleri sivillermiş
"Şu anda sivillerin ölmekte olduğu ve insanların şiddet yüzünden evlerine geri dönemediği bir durumla karşı karşıyayız.
Dolayısıyla gerilimleri yatıştırmak önemli. Durumu yatıştırma ve Türk müttefiklerimizle onların endişelerini gideren bir çözüm bulmak için birlikte çalışan Dışişleri Bakanlığı'ndaki ortaklarımızı destekleyeceğiz.
Bu arada da bölgedeki ana tehdit olan DEAŞ'a karşı savaşımızı sürdüreceğiz."

Ne diyelim ki?
Görüyorsunuz... Meğer PKK/PYD'yi silahlandıran ABD'nin derdi Afrin'deki sivillerin can güvenlikleriymiş... Ve bu konuda Türkiye'ye uyarıda bulunuyor Pentagon sözcüsü... Gerçekten kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir durum değil mi bu?