Galiba sene 1955 eski BÜYÜK MİLLET MECLİSİ  genel kurul topantısı ve  ben de bu toplantıda vardım.

Rahmetli İnönü  sadece 75 millet vekili ile muhalefeti temsil etmekteydi ve ayağa kalkarak "Muhterem Reis beyefendi acaba muhterem Başvekil beyefendiden bir bir sual maruzatım var. Acaba cevap  lütfederler mi" der. Rahmetli Başvekil Adnan Menderes ayağa kalkarak  "Paşam sualinizi  duymak benim için bir şereftir. Bilgim dahilinde ise zatı alinize cevap arz edebilirim" der.  Ve karşılıklı nezaket ve asilane konuşmalar içersinde devletin kudretli başvekili ve suale soran azınlıktaki tek muhalif partinin lideri arasındaki konuşmalar işte bu şekilde  yapılmaktayıdı.

 

Şimdi ise heyhat!!  Neredeyse ana avrat diye başlayan cümlelerle  konuşmalar cereyan edecek ve yumruklar,  küfürler ortalıkta  cirit atmaktadır.

 

Muhalefet bir konuyu enine boyuna tetkik eder ve doğrularla ele alarak ona göre iktidardaki partiye yüklenir. Bizde muhalefet yanlış hesaplar yaparak tenkitler, yanlış ve yalan duyumlarla dolu hikayeleri hakikatmış gibi düşünerek  iktidara hücum etmekte veya sorumluları itham etmek adet edinilmiş ve malesef alışkanlık haline gelmiş durumdadır

 

Bazen ben de acaba mı diye düşünüyorum ve sonunda birazcık olayları tetkik edince bunun bir senaryodan başka bir şey olmadığını açıkça görüyorum. İşte o zaman da ben ne diyeceğimi bilemiyorum. Vah ve yazık değilmi kandırılmak istenen  bu insanlarımıza, halkımıza ve seçmenlerimize diye düşünmeğe başlıyorum.

 

Her konu sanki hakikatmış doğruymuş gibi masaya konuyor ve iki gün sonra onun yalana veya düzmece olduğunu söyleyen de  görüyor ve eyvah ne yaptım diyeceği yerine yeni bir senaryao ile karşımıza çıkıyor. Bir evvelki düzmece senaryoyu unutturmağa gayret ediyorlar.

 

Bizler yani vatandaşlar yani seçmenler artık bu düzmece yalanlardan ve senaryolardan bıktık!...Ne olur bir tanecik de akademik ve doğru olan bir tenkit de olsa hiç değilse duysak-işitsek!…

 

Ben yine de derim ki; NİRDEN NİREYE GELDİN ve NİRELERE de ULAŞACAKSIN BENİM TÜRKİYEM!….AMİN.

Uğur TERZİOĞLU

1950 Demokratı, 1960 Mahpusu