h. nazan ışık

Yeni yıl, 1 Ocak 2018, dondurucu soğukta New York’ta iki büyük etkinkille başladı. New York Belediye Başkani Bill de Blasio’nun ikinci dönemine resmen başlama yemin töreni, ve Coney Island’da  Kutup Ayıları Kulübü’nün düzenlediği  yeni yılda denize girme  geleneği (Annual Polar Bear Plunge) idi bunlar.

Ben, Bill de Blasio’nun yemin törenine gittim.

Vermont Senatörü Bernie Sanders Bill de Blasio’ya ant içirip New York Belediye Başkanı olarak ikinci dönemine resmen başlattı.

© h. nazan ışık

Belediye Binasının (City Hall) merdivenlerinde yapılan yemin töreninde  (soldan sağa) önceki  New York Belediye Başkanlarından David Dinkins (oturan), Senatör Sanders (beyaz saçlı), Bill de Blasio’nun kızı  Chiara, oğlu Dante, karısı Chirlane McCray ve Bill de Blasio tören sırasında.

O gün Belediye Binasının etrafında emniyet tedbirleri sıkıydı. Yollar kapatılmış, otobüs seferleri durdurulmuş, tören bileti olmayan yayalara ve trenden inen yolculara Belediye Binasi tarafı yasaklanmış, polis sayısı arttırılmıştı.

12:00de başlayacak törene misafirler çok önceden gelmeğe başlamış.

Senatör Bernie Sanders yemin töreni başlamadan önce mikrafona geldi: “ Hemen hemen bir yıl önce,  Jane (karısı) ve ben Washington, D.C. de bir yemin törenine katılmıştık, ve söyleyeyim ki bugünki tören çok daha  eğlendirici” dedi ve büyük bir alkış aldı.

Ve, Trump adını kullanmadan Trump yönetiminin sağlık sigortası, vergi reformu planına dokundu ve Bill de Blasio’nun neler yaptığını sıralayarak konuşmasına devam etti.

Ant içiminden sonra Bill de Blasio aldı mikrofonu: “ Yeni yılınız kutlu olsun! Size bir sorum var , gayet kısa bir konuşma yapabilirim, eğer tercih ederseniz ….”

Herkes alkışladı.

“Peki, halk konuştu,” dedi.

© h. nazan ışık

Belediye Başkanı Bill de Blasio ikinci dönemini başlatan ant içiminden sonra misafirlere konuşurken  ilk döneminde neler elde ettiğinden bahsetti.. ve “Biz Amerika’nın en güvenli büyük şehriyiz.” diye devam etti.

Hava o kadar soğuktu ki bahçeye ısıtıcılar yerleştirilmiş, dizilen sandalyelerin üstüne battaniyeler konulmuş, kahve, çay gibi sıcak ıçecek masası yerleştirilmişti.  

Bernie Sanders, David Dinkins. De Blasio’nun çocukları dahil, misafirler, herkes kat kat giyinmiş olmalarına rağmen, battaniyelere sarıldılar ve dağıtılan el-ısıtıcılarını takdir ettiler.

Hoparlörden bir ses herkese geldikleri için teşekkür ederek, içeriye resepsiyona davet etti. Kaç kişi gitti, ne ikram edildi bilmiyorum. Ben ayrıldım.

 

Fotolar: © h. nazan ışık /NKENdiKEN

 

© h. nazan ışık