h. nazan ışık—

Pek çoğumuz eminim yıllar içinde  ‘Thanksgiving  Day Parade’ Şükran Günü Geçidi’ni seyretmeğe gitmişizdir. Büyük balonların geçidini zevkle seyretmişizdir. Hiç balonların şişirilmesini, törene hazırlanmasını, ve bunun ne kadar zaman aldığını izlediniz mi?

 

© h. nazan ışık

“Red Ranger” balonunu törene hazırlayan görevliler balonu şişirme sırasında…

Benim törenin en sevdiğim bölümü balonların törene hazırlanışını izlemek.

Balon şişirilme töreninde Belediye Başkanı Bill de Blasio, Polis Komiseri James O’Neill ve Macy’nin Baş Yöneticisi Jeffrey Gennette konuşma yaptılar.

© h. nazan ışık

(Soldan sağa) NY Polis Komiseri James O’Neill, Belediye Baskanı Bill de Blasio, Kongre Üyesi Jerrold Nadler ve Macy’nin Baş Yöneticisi Jeffrey Gennette 91.Thanksgiving  Day Parade (Şükran Günü Geçit Töreni) de bir gün önceki balon şişirme de düzenledikleri basın toplantısında Macy’nin  “Sarı Yıldızı” önünde.

Belediye Başkanı de Blasio ne Şükran Günü’ne ne de Törene  hiç bir tehdidin olmadığını belirterek güvenliğinde ne kadar sıkı olduğunuğun üstüne bastı.

Macy’nin Baş Yöneticisi Jeffrey Gennette: “Bu sene törende 17 büyük karakter balonu, 28 destekleyici balon, 26 flotör, 1000 palyaço var” dedi.

© h. nazan ışık

Disney’nin Olaf balonu tören için şişirilirken.

Bir yetkiliye sordum ne kadar zaman alıyor diye.  “ Tabii balonun büyüklüğüne bağlı, ama genelde 1 saat, 1.5 saat alıyor, bir de rüzgar faktörünü eklersek daha çok sürüyor” dedi.

Bu yıl pek çok kişinin çalıştığı balon şişirme işlemi sabah 10:00 da başladı ve akşam 20:00 ye kadar sürdü. Hava soğuktu. Bir kenarda sıcak çorba, kahve, çay, sicak çukulata ve sandviçlerle çalısanlar, polis memurları, hatta basın mensupları ısınmağa çalıştı.

Bu uzun çalışmaların sonunda tören sabah başladı ve 2 saat içinde bitti, ve seyirciler ‘Şükran Günü’ nü nasıl kutluyor, geçiriyorsa günlerine devam ettiler.

Ama tören sonucu, yetkililer balonları söndürerek, toparlayarak çalışmalarına devam ettiler….

Fotolar: © h. nazan ışık / NKENdiKEN / Bütün haklar saklıdır/ All Rights Reserved

© h. nazan ışık