Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) şu an için yolun başında ancak yakın gelecekte hayatımızın birçok alanına gireceğine emin olduğum bir teknoloji. Aslında birçoğumuzun hayatına kısmen uzun zamandır zaten girmiş durumda. Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin en basit haliyle sıklıkla karşılaştığımız örnekleri Snapchat, Instagram vb. uygulamalarda hali hazırda mevcut, bu uygulamalara sahip olan kullanıcılar fotoğraf veya video çekimi sırasında özel filtre seçimi yaparak, sistemin insan yüzünü tanıması ile canlı görünümlerine tavşan kulağı, kedi bıyığı vb. eğlenceli efektleri ekleyebilmeleri basit bir Artırılmış Gerçeklik özelliği diyebiliriz.

Peki Teknik Olarak Nedir bu ‘Artırılmış Gerçeklik’?

Artırılmış Gerçeklik; bu özelliği destekleyen elektronik cihazların kameralarının objektiflerine yansıyan görüntülerde yer alan cisimleri tanıyarak, genişlik, uzunluk, en, boy vb. ölçümleri dijital olarak hesaplayıp sanal nesneleri gerçek görüntünün üzerine bindirmesi diyebiliriz.

Bu cihazlara örnek olarak akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ya da akıllı gözlükleri verebiliriz.

Tabi ki her akıllı telefon ya da her tablet bilgisayar Artırılmış Gerçeklik özelliğini desteklemiyor ya da basit ve standart işlemlerden bir tık daha iyisini denediğinizde sonuç alamıyorsunuz bu sebebiyetle eğer bu konuya ilgi duyuyorsanız ürün alırken bu özelliği destekleyip desteklemediğini bu konuda cihazın başarı düzeyini sorgulayabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik Hangi Sektörleri Etkileyecek?

2017 yılındaki vizyonumuz bu sorunun cevabının açık ara Reklam ve Pazarlama sektörleri olduğunu söylüyor. Kullanım sıklığı arttıkça çeşitlilik ve yeniliklerde beraberinde geleceği için ileride ne olur bilinmez ancak şahsi fikrim özellikle oyun ve eğitim öğretim alanında da çok etkili olacağını düşünüyorum.

Örneklerle ‘Artırılmış Gerçeklik’

Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin en çok Reklam ve Pazarlama sektörünü etkileyeceğinden bahsetmiştik. Bu konuda birkaç örnek verelim;

Örnek 1;

Diyelim ki evinize yeni bir koltuk almak istiyorsunuz muhtemelen önce nereye koyacağınıza karar vereceksiniz sonrasında belirlediğiniz alana koltuk sığar mı sığmaz mı diye ölçme işlemi yapacaksınız, sonrasında bir mağazaya gidip uygun ölçülerde koltuklara bakacaksınız, daha bunun renk seçimi var tabi, duvarınıza uygun mu? zemine uygun mu? diğer eşyalarla uyumlu bir stili var mı? vs. konular sizin karşınızda hep bir soru işareti olarak yer alacak.

Ancak yakın gelecekte bu alışverişi yapmanın sizin için çok daha kolay olacağına emin olabilirsiniz. Nasıl mı?

Alışveriş yapmayı düşündüğünüz mağazanın Artırılmış Gerçeklik hizmeti sayesinde, cep telefonunuzda yer alan Artırılmış Gerçeklik uygulamasını açarak telefonunuzun kamerasından ekranınıza yansıyan evinizin gerçek görüntüsü üzerine sanal olarak seçtiğiniz koltuğu yerleştirebileceksiniz. Burada gerçek ölçümler yapıldığı için koltuğun gerçekten belirlediğiniz alana sığıp sığmayacağı, nasıl görüneceği vb. aklınızdaki soru işaretlerini gidermiş olacaksınız.

Tabi ki her şey sanal ve vakit sizin olduğu için istediğiniz model, istediğiniz renk tüm seçenekleri deneyebilir ve kararınızı verebilirsiniz.  

Örnek 2;

Bir konser afişini telefonunuz da yer alan Artırılmış Gerçeklik uygulamasını açarak kamera ile görüntülediğinizde, ekranınızda konserin video tanıtımını daha önceki konser görüntülerini hatta görüntülere yerleştirilen linkler ile yer seçiminde seçeceğiniz yerden sahnenin nasıl göründüğünü ve bilet satın alma işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

Örnek 3;

Bir müze girişinde ziyaretçilere teslim edilecek Akıllı Gözlükler ile müze de ki bir esere baktığınızda eserin tanıtımının video olarak gözlüğünüze yansıdığını düşünün hatta eserin özellikleri ve bilgi notunun seçeceğiniz dile göre alt yazı olarak size sunulduğunu.

Hatta ve hatta bir dinozor iskeletine bakan çocukların dinozorun aniden canlanıp ayağa kalktığını gördükleri anda ki heyecanlarını düşünün

Murat AŞKIN
murat.askin@outlook.com