Türk Dil Kurumu’na göre imza kelimesinin anlamı “Bir kimsenin herhangi bir belgeyi yazdığını veya onayladığını belirtmek için her zaman aynı biçimde kullandığı işaret” olarak açıklanmaktadır.

Günümüzde teknolojik gelişmeler neticesinde el yazısı kullanımı giderek azalmış ve bunun yerini dokümanların bilgisayar ortamında oluşturulması almıştır. Bu doğrultuda klasik ıslak imza yöntemi ile doğrulanan fiziki belgelerin dijital versiyonları için Elektronik İmza (E-İmza) teknolojisi geliştirilmiştir.

Elektronik İmza Nasıl Temin Edilir?

Elektronik İmza ancak Nitelikli Elektronik Sertifika ile sağlanabilir. Nitelikli Elektronik Sertifika almak için başvurulabilecek yerler olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sayfasında yayımlanmaktadır.

Bu listede yer alan yetkili firmalara gerekli başvuruları yaparak E-İmza hizmeti satın alabilirsiniz. E-İmza hizmetleri 1, 2 veya 3 yıllık süreler dâhilinde tahsis edilmektedir, satın aldığınız sürenin dolması durumunda tekrar süre uzatımına gitmeniz gerekecektir.

Elektronik İmzanız bir USB Bellek şeklinde tarafınıza gönderilmektedir. Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmekte olup bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir.

Elektronik İmzanın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Elektronik İmzanız ile hazırladığınız dijital dokümanlarınızı imzalayabilir ve bu sayede dijital dokümanlarınızı resmi olarak onaylayarak ıslak imza statüsü kazandırmış olursunuz.

Devlet Kurumları, Bankalar vb. statüdeki kurumlar internet ortamında gerçekleştireceğiniz işlem ve başvurularınızda kimliğinizi teyit etmek amacı ile Elektronik İmzanıza ihtiyaç duyacaklardır.

Elektronik İmza’nın bir diğer avantajı da bazı zorunluluk hallerinde fiziki ıslak imza atabilmek için uzak mesafeler kat etme durumunda olan kişilerin artık bulundukları yerden E-İmza’ları ile bu işlemi gerçekleştirebilmeleri olacaktır.

Elektronik İmzanın Alternatifi Var mıdır?

Evet; Elektronik İmzanın alternatifi olarak ‘Mobil İmza’ teknolojisi kullanılabilir. Bunu yapmak için GSM hattınızın bağlı olduğu operatöre gerekli başvuruları yaparak cep telefonu numaranız üzerinden Mobil İmza hizmetini kullanarak Elektronik Doğrulama yapabilirsiniz.

E-Postalarınızı İmzalayarak Gönderme

Microsoft Outlook gibi bir masaüstü E-Posta yazılımı kullanıyorsanız gerekli sertifika ayarlarını sağlayarak gönderdiğiniz epostalarınıza E-İmzanız ile güvenli gönderen özelliği kazandırabilirsiniz.

Alıcı taraf diğer iletilerden farklı olarak E-İmza’nız ile onaylayarak gönderdiğiniz iletinin üstünde bir güvenlik sertifikası logosu görmektedir.

Dijital olarak imzalanmış bir eposta, gönderen kişinin kimliğini, kimden gönderildiğinin kesin olarak bilinmesini, gönderilirken içerik bütünlüğünün kanıtlandığını ve imzalanıp gönderilen epostanın içeriğinin değiştirilmediğini kanıtlar.

Murat AŞKIN

murat.askin@outlook.com