Bulut kavramına teknik açıdan baktığımızda temeli IT dünyasında taşları yerinden oynatan sanallaştırma teknolojisine dayanır, teknik detaya girmeden en basit haliyle kullanıcı tarafından baktığımızda ise verileri online bir platformda depolama hizmeti olarak tanımlayabiliriz.

Temelde Sağladığı Özellikler

Fotoğraf, Video, Doküman vb. verilerin bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazların dahili hafızalarında bulunmaları öncelikle bu cihazların gün geçtikçe yavaşlamasına ve performanslarının düşmesine neden olur, ayrıca bir süre sonra kullanıcılar cihazlarında hafıza yetersizliği problemi ile karşılaşıp hafızada yer açmak için ya ek masraf yaparak harici belleklere ihtiyaç duyarlar ya da verilerini silerek yer açmaya çalışırlar.

Bununla birlikte cihazlarda yaşanabilecek olası arızalar ya da cihazın fiziki olarak kaybolma/çalınma ihtimali beraberinde verilerin kaybolması riskini getirir.

Bugün Bulut Depolama Teknolojisi ile tüm bunların önüne geçmek mümkün olmakta.

Online & Senkronizasyon Olmasının Avantajları Nelerdir?

Online olmasının temeldeki en büyük avantajı bir cihaza bağlı kalmamak diyebiliriz, herhangi bir konfigürasyon gerekmeksizin internet erişim imkânı bulabileceğiniz herhangi bir cihazdan Bulut Depolama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Senkronizasyon özelliği ise sanırım hayatımızı kolaylaştıran en önemli özellik olarak karşımıza çıkıyor, Seçeceğimiz bir Bulut Depolama servisinden aldığımız hizmeti cihazlarımıza tanıttığımızda verilerimiz tüm cihazlarımızdan aynı anda erişilebilir olmaktadır. Bir başka deyişle yeni bir dosya eklediğimizde ya da sildiğimizde hepsinde aynı anda işlem gerçekleşir.  

Hangi Bulut Depolama Servisini Seçmeliyim?

Öncelikle her kullanıcının kullandığı cihazlar ve ihtiyaçları farklı olacağından bu yöndeki tercihleri de farklılık gösterecektir. Günümüzde Bulut Depolama hizmeti veren firmaların sayısı oldukça arttı ancak bu yazıda örnekleri çoğaltmadan uzun zamandır sektörde olan, rüştünü ispatlamış ve güvenilir örnekleri sizlere sunmak istiyorum.

iCloud; Apple ürünlerine aşina olan kullanıcılar ikinci parti başka bir yazılıma ihtiyaç duymadan Apple’ın kendi servisi olan iCloud’u kullanabilirler. 5GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunan servisin ücretli en düşük kapasitesi 50GB’dan başlamaktadır.

Dropbox; En popüler Bulut Depolama yazılımlarının başında gelmektedir. 2GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunan servisin ücretli en düşük kapasitesi 1TB’dan başlamaktadır.

Box; Oldukça popüler olan bir diğer Bulut Depolama firmasıdır. 10GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunar lakin ücretsiz hizmette yükleyeceğiniz bir dosyanın boyutu 250MB’dan yüksek olamaz. Servisin ücretli en düşük kapasitesi 100GB’dan başlamaktadır.

OneDrive; Microsoft firmasına ait bir e-mail hesabınız varsa (Hotmail.com, Outlook.com vb.) bu servisten 5GB kapasitesinde ücretsiz yararlanabilirsiniz. Servisin ücretli en düşük kapasitesi 5TB’dan başlamaktadır.

Google Drive; Eğer Gmail kullanıcıysanız bu servisten 15GB kapasitesinde ücretsiz yararlanabilirsiniz. Servisin ücretli en düşük kapasitesi 100GB’dan başlamaktadır.

Tabi ki siz seçiminizde bunlar dışında Yandex Disk, Amazon Drive vb. alternatiflere de bakmak isteyebilirsiniz.

Editörün Seçimi

Benim seçimimin açık ara Dropbox olduğunu söylemeliyim. Windows, OS X, Android ve iOS dışında Linux ve Blackberry hatta Windows Phone platformlarına destek vermesi teknolojik tercihiniz ne olursa olsun verilerinizin her zaman yanınızda olmasını sağlıyor.

2GB ücretsiz kapasite sunması size biraz az gelebilir ancak sizin davetinizle Dropbox servisini tercih eden her kullanıcı size 500 MB ek depolama alanı kazandırıyor ve bu yöntem ile ücretsiz depolama alanınızı 16 GB’a kadar yükseltmek mümkün.

256-bit AES ve SSL’in yanı sıra iki adımlı doğrulama ile güvenlik konusunda da oldukça başarılı bir çizgide, ayrıca dosyaların eski versiyonlarını tutması istemediğiniz bir düzenleme ya da silme işleminde geriye dönüp dosyalarınızı kurtarmanızı sağlıyor.

Bunlara ek olarak Dosya Paylaşım özelliği ile sisteme yüklediğiniz bir veriyi paylaşım Link’i haline getirebilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınız ile ortak klasör ve dokümanlar oluşturabilir bu sistemle son yapılan değişiklikleri, kimlerin hangi işlemleri gerçekleştirdiği vb. bilgileri denetleyebilir ve bu doğrultuda ortak çalışma alanı/alanları oluşturabilirsiniz.

Murat AŞKIN
murat.askin@outlook.com