Bir şey, Herhangi bir şey bu ‘siyasi-politik’ de olabilir veya  ‘dini’ bir husus,  hatta ticari bir mevzu bile…  ‘Popüler’ hale gelince şekil olarak devam eder, fakat bu devamlılık da ‘muhtevası’ kaybolur, Suan yaşadıklarımızın sanırım kısa ve net özeti bu olsa gerek, evvelinde inandığımız, uğraş verdiğimiz değerler bir ‘tepki’ yada ‘doğal bir süreç’ olarak popüler hale geldi…  İşte bu Popülerlikle birlikte bu değerler Şeklen tüm gücüyle devam ediyor ama biz ‘dava’ dediğimiz bir çok hususun muhtevasını-içeriğini kaybettik.

Bu popülerliğin benim zihnimde bıraktığı etki, Muhafazakar camia üzerinde kurulan Gereksiz yasaklamalar, anlamsız engellemelerle İslami kesimin ‘modernleşmesi’ ve bu ‘modernleşme’ ile birlikte hafif-hafif yozlaşmaya adım atması arasında hiç olmadığı kadar gerçekçi bir doğru orantı var. Çünkü bu süreçte bizler hep bir alternatif arayışı içerisinde olduk.

Türkiye de ‘her yasak peşine hiç şüphesiz bir alternatif üretti’. Şimdi görünen manzara da islami kesim bu alternatifleri üretirken bir yerde ‘büyük’ çuvallamalar yaptı(k), yada yapmış olmalı(yız) ki biz bu dönemde hiç bir millete nasib olmayan absürd hadiseleri yaşamaya başladık.

Şimdi ki islami gençlik işte bu alternatifler üzerinden inşaa edildi, hepsini bir kefeye koymak tabii ki doğru olmaz ama, sizde manzaraya baktığınızda boş yığınlar görmüyor musunuz?

Yazar çizer takımı da bu ‘alternatif’ üretimin istekleri doğrultusunda ‘eserler’(!) neşretti, bir kısım düşünürler bu alternatif üretimin beklentileri doğrultusunda yönlendirmeler yaptılar, Son 10 yılda yayınlanan kitaplara makalelere bir bakın, Sinan Yağmur , Uğur Koşar gibi bu akımın başı çeken ve sonradan kervana katılan ‘istismarcılar’ islamcı gençliğe ne önerdiler? ; (Ki bunların kitapları milyonlarca sattığını unutmayalım)

Bugün ülkemizde bu alanda kalem oynatanların çoğu, ne yazık ki, mahrum gençliği inşaa etmeleri gerekirken, kültü­rel, ahlaki , geleneği bir sonra ki döneme  taşıyıcı, düşünce hayatına dair ufuk açıcı öncüleri olmaları gerekirken kültürel ve ondan daha büyük ahlaki yozlaşmanın en büyük müsebbibi oldular.

Hadi ‘fikir namusu’ adına bir kısmını tenzih edelim ama bu istismarcı yazar çizer aşağıda kitap(!) isimlerini zikredeceğim kısım ve onların devamı tavernacı, pavyoncu bir anlayışla yayınlar yaptılar.

Çok bariz ve bir okadar da net  ki Şiddet,bireyselcilik, müstehçenlik, karamsarlık, özenti oluşturma,kadim değerleri öneriyormuş gibi yapıp aslen bu değerlerden uzaklaştırma gibi yayınlar ‘maalesef’ —co­gunluktadır.

Hatırlatmakta fayda var, Kitap(!) isimleri şunlardı;

‘Allah de ötesini bırak’

“Naz makamında Romantik aşk”

‘Başörtüsü içinde Aşk’

‘Aşkın Gözyaşları’

‘Aşkın 7 Hali’

‘Mesneviden Aşk hikayeleri’

‘Sahabelerin aşkları’

‘Elif gibi sevmek’, (Mecnun gibi ölmek)

İçindekiler de;

Aşk dediğin;

*Sabah namazına sevgilinin seni uyandırmasıdır.

*Balayında umreye gitmeyi hayal etmektir,

-Beraberken müjde ayetleri, ayrılınca aşı olan kavimlerin başına gelen helak ayetleri ile- gibi.

*Buluşma yeri olarak camii avlusunu seçmek, hatta cami onu selfie çekilmektir.

*Sabah gelen ilk mesajın günaydın yerine Selamün Aleyküm olmasıdır.

Durum daha vahim lakin tahammül sınırlarını zorlamamak adına bu kadarını aktarmakta fayda var, işte bu ‘pacavraların,’ islami gençliğe bir tek önerisi vardı, ‘siz de seküler kesim gibi istediğinizi yapabilir hatta hiç bir kural tanımaksızın dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz’. İtirafa mahal yok görünen o ki Büyük ölçü de başardılar…

İslami gençliği erdirmek(!) için verilen bu uğraşlar, sonunda bu kavramı da eritti… bitirdi..

Şimdi size yakın zaman da yaşanan bir olayın linkini vereceğim, arzu edenler bir izlesin. (http://www.sondakika.com/haber/haber-kabe-de-evlilik-teklifi-9390464/)

İşte yukarıda ki önerilerin bir tezahürü olarak, böyle mide bulandırıcı bir tablolar artık kaçınılmaz gözüküyor.

Evvela bulundukları yer Kabe, Mekke'de ortasında Kâ'be'nin bulunduğu Cami-i Şerifteler yani.

Halk arasında Harem-i Şerif de denir. "Harem" denilmesi bu camiye saygının zorunlu olması sebebiyledir. Yalnız bu şuursuzlar balı kavanozundan yalamayı şiar edindiklerinden olsa gerek  sanki ‘kabe’de değiller de  ‘cidde’de bir cafe de gibi davranıyorlar.

Erkek kişisi üstüne basa-basa Annemiz burda diyor, hatun kişisi de  teklifin abesliğinden olsa gerek aynı abeslikte bir kahkahayla cevap vermekten çekinmiyor, dahası sanırım ‘battı balık yan gider’ düsturu ile işi ileri götürüp eğilmezsen yani ayaklarıma kapanmazsan evet demem soytarılığını da yapmaktan çekinmiyor.

Ve Alkış… Alkışta duruyorum çünkü An’ı kurtarmak ve belki muhafazakar bir marjinal olmak adına her türlü ‘kutsalı’, her türlü ‘kaideyi’ eğlence edebilecek zihin yapısını gösteren olayın devamında Teyzelerin; ‘Hadi bu çiftleri alkışlayalım yaklaşımına ve akabinde bu pespayeliği alkışlamaya kadar giden yozlaşma olayına hiç girmeyeceğim ki, İslamın ilk etapta ki tüm mücadelesi Kabe’den alkışı kurtarmaktı… Evet bu konuya hiç girme niyetim yok çünkü ‘küfür edemeyecek olmamın ızdırabı yetiyor zaten…

Ama eksik bir şeyler var… Eleman kıza hafif bir secde edip etrafını da tavaf etse tam olacakmış.. Ama olmamış…

Eksik kalmış..

Vel hasılı kelam, bizim bilmedigimiz aşkın 7 halinden birisi bu olsa gerek,

Bunlar muhtemelen evlenir, ve bir daha nasib olurda Kabeye giderlerse muhtemelen ilk paylaşımı şöyle yapmazlar mı?

‘kabe'de aşkıtom'la tavaf qeyfi"

Neyse diyeyim ki, yoksa konuyu toparlayamamaktan korkuyorum…

Yalniz haklarini teslim etmeliyim,   en müslüman bunun yanın da en ‘abes’, abesliğin yanında en ‘pespaye’ ve romantik siz oldunuz.

Afferin gensler.

Tebrikler İslami Camia...

 

cemilsenusa@gmail.com