Özgürlük: herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu diye biliriz, özgürlüğün felsefi bir tanımı olarak da : “kendi hareketlerini istediği şekilde kontrol edebilme niteliği’dir, dersek herhalde kısa bir girizgah yapmış oluruz.

Birde şu an kafamıza kasıtlı olarak kazınan bir şey var ‘Basın Özgürlüğü” ve bunu her fırsatta dile getiren Chp zihniyeti…

 Cumhuriyet gazetesine ‘teröre destek ve yardım’ suçlamasıyla operasyon yapılmasından sonra Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını dinlediniz mi bilmiyorum, ama benim aklıma kazınan cümlesi şu oldu,
 
‘Bu uygulamaların Tarihte eşi-benzeri görülmemiştir’.
 

Şaka değil, dil sürçmesi değil, aleni şekilde kendi fecaat miraslarını yok sayıp akıllarınca olmamış farz edip yeni bir sayfa(!) açıyorlar, evet ‘Basın özgürlüğü’ sözü Cumhuriyet tarihinde sanırım koruyucu kalkan olarak kullanılan en sihirli sözlerinden birisi. Kılıçdaroğlu-da haliyle bunu kullanmaya çalıştı, ama bir saniye bu iş bu kadar kolay olmamalı...

 
Kılıçdaroğlu’nun söylediği sözü duyunca CHP’nin iktidar olduğu döneme dair okuduğum yakın tarih kitapları geldi aklıma.
 
Basına uygulanan hatta sadece keyfi olarak uygulanan baskılar az-çok Tek parti dönemini okumuş insanlar için aşina bir konuydu, peki Kılıçdaroğlu gözümüzün içine baka-baka nasıl oluyorda bu büyük sabıkanın bir varisi olarak o dönemi yok sayabiliyordu? Ya gerçekten oldu-bittiye getiriyordu yada bilmiyordu. Bilmediğini yada unuttuğunu farz ederek hatırlatalım.
 
Her fırsatta “Türkiye’de basına baskı arttı, basın özgürlüğü rafa kalktı” naraları atan ,hatta gittikleri her Avrupa-Amerika seyahatinde bunu şikayet konusu yapan CHP’nin basın özgürlüğü konusundaki geçmişine baktığımızda sadece şunu söyleyebiliriz ki ‘Ortaçağ Kilise baskılarından’ farkı sadece ‘dönemseldir’ işlevsel olarak birbirlerinden hiç farkı yoktur.

 
Şöyle ki, CHP”nin iktidar olduğu dönemde;
 

-1938’de 3, 1939’da 13, 1944’te 12 ve 1945’de 13 olmak üzere dini propaganda (!) yapan yayınların tamamına yasak getirilmiştir.

-Bu bağlamda İstanbul’da basılan ve İsmail Nazım Ergenel tarafından yazılan En’ami Şerif adlı broşür toplattırılmıştır.

-Yine aynı konuda İstanbul’da Mustafa Kocabaş tarafından yazılmış olan Din Klavuzu isimli eser, İman ve Amel isimli kitap, Ayet, Hadis ve ahlaki öğütleri içeren Arapça levhalar, Dua Mecmuası adlı broşür, Çocuklarımıza Din Okuma Kitabı adlı eser ve Tam ve İlaveli Mevlüdü Nebi adlı kitabın satışı yasaklanmıştır.

-İslam’da kadınların nasıl giyinmesi gerektiğini konu alan ve Halep’te basılan “İslamiyette Tesettürü Nisvan” (İslam’da Kadınların Örtünmesi) adli bir kitap da 15.07.1936 tarihli ve M. Kemal imzalı bir kararnameyle toplattırılmış ve ülkeye girişi yasaklanmıştır.

-Ahmet Hamdi Akseki tarafından 1934 yılında “Peygamberimiz Hz. Muhammed” (sallallahü aleyhi ve sellem) adli bir kitap, Sebilürresad yayını olarak bastırılıp piyasaya çıkarıldıktan sonra sakıncalı (!) bulunarak toplattırılmıştır.

Bunun üzerine kitabın yazarı, toplattırılma sebebini öğrenmek üzere müracatta bulunmuş, Matbuat Umum Müdürü (Basın Genel Müdürü) CHP’li Vedat Nedim Tör imzasıyla gönderilen cevapta, “Bizler her ne surette olursa olsun, gençlik için dini bir zihniyet fideliği vücuda getirilmesine taraftar değiliz” denilmektedir. Yani gençlerimizin dinini  öğrenmesini istemiyoruz demek istemiş, kaldı ki harf inkılabı konusunda ki asıl maksatlarını sanırım iki önceki yazıda yazmıştım.

-Aynı şekilde Necip Fazıl Kısakürek tarafından yayınlanan Büyük Doğu Dergisi, Mayıs 1944 tarihli sayısında “Allah’a itaat etmeyene itaat edilmez” hadisini kapak yapınca, hükümet, halkın yöneticiler aleyhine kışkırtıldığı gerekçesiyle dergiyi kapatmıştır.(Bir not olarak eklemekte fayda var, bu hadiseden sonra Üstad Necip Fazıl Kısakürek, bu olaydan sonra ki ilk yayınında kemalistlere; “Allah’a itaat etmediklerini” itiraf ettirmiş oldular manşetini atmıştı.)

Bunlar direkt olarak müdahale de bulundukları ‘islami’ yayınlardı, birde şahsi olarak getirilen yasaklar vardı birde onlara göz atalım;

- 22 Mayıs 1940: Yabancı devlet reisleriyle icra heyetleri başlarında bulunan zevat hakkında itidalli karikatür yapılsın.

- 10 Haziran 1940: Anadolu Ajansı'nın haberlerinden başka haber yazılmayacaktır.

Sansasyonel başlık yapılmayacaktır;

- 10 Ağustos 1940: Otomobil yedek parçalarıyla lastiklerin bittiği, un stokunun azaldığı, meyve ve sebzeye yapılan zamlar asla yazılmayacaktır.

- 14 Aralık 1940: Reisicumhur İsmet İnönü, Ankara civarında küçük bir seyahat yapmak üzere hareket etmiştir. Gazeteler bundan başka hiçbir şey yazmayacaklardır.

- 19 Mart 1941: Vergilere yapılması düşünülen zamlar hakkında hiçbir nesriyatta bulunulmamasının, gazetelere tebliğini rica ederim.

- 4 Şubat 1941: Memleket genelinde vuku bulan tren kazaları hakkında haber yapılmayacaktır.

- 7 Mayıs 1941: Memlekette baş gösteren un, şeker, yağ, tuz gibi vesaire maddelerin stoklarının bitmesi hususunda gazetelerde haber yapılmayacaktır.

- 18 Aralık 1941: Gazetelerdeki bulmaca bölümü hazırlanmayacaktır.

-Perapalas’taki infilak hadisesi hakkında tebligat hilafına haber yapan Yeni Sabah, Vatan, Hakikat ve Halk Gazeteleri üçer gün; Vakit, Tan, Son Posta, Akşam, Politika ve Tasvir-i Efkar gazeteleri de ikişer gün Sıkıyönetim Komutanlığınca kapatıldı.

-4.2.1941, "Un ve benzeri ihtiyaç maddeleri hakkında nesriyat (haber) yapılmayacaktır; ekmekten, odundan kömürden, etten şikayet içerikli haber yazılmayacaktır.

Birde o dönemin sansürlerine ilişkin bir soru sorulması üzerine dönemin başbakanı Saracoğlu'nun yanıtı ibretliktir; "Ben sansür koymam, Fakat siz haddinizi bileceksiniz, bunu aşmayacaksınız, aşarsanız cezanızı göreceksiniz(!)"

-1939-1945 tarihleri arasında toplatılan, kapatılan gazetelerin ve dergilerin sayısı oldukça kabarık.

"Cumhuriyet Gazetesi” 5 kez (5 ay 9 gün) kapatıldı.

Tan 7 kez (iki ay 13 gün)

Vatan 9 kez (7 ay 24 gün)

Tasvir-i Efkar 8 kez (3 ay, daha sonra suresiz kapatıldı)

Vakıf 2 kez (12 gün)

Yeni Sabah 3 kez (6 gün)

Akbaba 4 kez (47 gün)

Son posta 4 kez (11 gün)

Haber 2 kez (10 gün) süreyle kapatıldılar.

Ortalama akıl sahibi bir kimse mazisi bu denli fecaatlarla doluyken kalkıp ‘tarihte eşi benzeri’ görülmemiş gibi bir laf eder mi? Adı Kemal Kılıçdaroğlu ise eder, bu zihniyet öyle bir zihniyet ki ‘ego’ları dışardan gelen hikmetleri almaya engel, hikmetin illa kendilerinden filizlenmesini bekliyorlar, mevcut hikmeti bile alıp götürmeye memur bir zihniyet için beyhude bir bekleyiş, bekliyorlar evet nafile çünkü hikmeti filizlendirecek birikim yok, görüldüğü gibi bilgi de yok.

Mazisinde 108 gazete ve dergi kapatan bir anlayıştan bahsediyoruz arkadaşlar şaka değil.

Ama tüm olup biteni eş geçip, Derin-dramatik, bütün neden sonuç ilişkisini kenara koyup söylüyorum CHP bunların hepsinden ders almış ve geldiğimiz noktada ‘saygılı - tahamüllü ve özgürlükçü’ bir anlayışa kavuşmuş olabilir mi?

Teori olarak evet diyebiliriz, ama aklı olarak buna evet dememiz ‘saf’lik olur, niye mi?

CHP’li Gürsel Tekin, son seçimlerden iktidar(!) olarak çıkmaları halinde CHP’nin en büyük seçim vaadini ne olarak açıklamıştı? “Seçimlerden sonra ilk işimiz. Bu gazetelerin tamamına el koymak olacaktır. Tamamına. Sadece el mi koyacağız aynı zamanda bu kirliliğe bulaşmış ne kadar iş adamı varsa onlara da patır patır hesabını soracağız”...

CHP şimdi terörle kol kola girmiş gazete-dergilerin kapatılmasına gürültü-patırtı çıkaracağına üşenmesinde kirli mazisiyle,  hatta mazisi şöyle dursun 7-8 ay öncesi ile yüzleşsin.

CHP’nin kendi geçmişi ile ilgili dahi sahip olduğu ‘bilgisizlik’, ‘cahillik’ gerçekten tahammül edilebilecek seviyede değil, Ama işte Türkiye herşey olabiliyorsun ama asla ‘rezil’ olamıyorsun ?

O halde CHP’nin sadece anlık olarak büründüğü bu ‘özgürlükçü’ tavrın bir açıklaması olmalı.

Zahmet olmazsa bunu da 80 senelik Kemalist tecrübelerinde arasınlar…

Twitter @Cemil_sen