Falanca üniversitenin araştırması deyip konuyu sağlama alma niyetinde değilim, ama vakıa odur ki her yıl 0-7 yaş arası 21 milyon çocuğun o yada bu şekilde istismara maruz kaldığı söyleniyor.

Motor bozukken hala kaportayı konuşmaya devam edersek, sadece müslümanlar olarak değil gelenekle bağını kesen her inanışın bizi getiridiği vahim tablo olarak bu sayı muhtemelen de artmaya devam edecek.

Genel olarak istismar dediğimiz zaman aklımıza haklı olarak ‘cinsel’ istismar geliyor, benimde öyleydi, fakat konuyu biraz araştırdığım zaman bu durumun çok yönlü olduğunu gördüm. İstismar, Cinsel İstismar, Fiziksel İstismar, Duygusal İstismar ve İhmal… Bunların hepsi uzmanları tarafından aynı sınıfta değerlendiriliyor.

Her başlığı birer merdiven olarak düşünürsek, herhalde ilk basamak olarak ‘Duygusal istismar’ diyebiliriz.

***

İşin erbabları, Aileleri ve Çevresi tarafından Duygusal istismara maruz kalan çocukların, diğer istismar türleri ile karşı karşıya kaldıklarında tepkisiz ve içe-kapanık olabildiğini, yaşadıklarını Ailelerine anlatmamalarında da ‘Duygusal istismara’ maruz bırakılışın etkisinin büyük olduğunu söylüyorlar.

Duygusal İstismar nedir?

Duygusal istismarı ve ihmali; çocuğun nitelik, kapasite ve arzularının sürekli kötülenmesi, çocuğun sürekli olarak insanüstü güçlerle, sosyal açıdan ağır zararlar verme ya da terk etme ile tehdit edilmesi, çocuktan yaşına ve gücüne uygun olmayan taleplerde bulunulması ve çocuğun, topluma aykırı düşen çocuk bakım yöntemleri ile yetiştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Duygusal istismar çok sık gerçekleşmesine rağmen fiziksel ve cinsel istismar gibi somut bulguları olmadığı için en zor tanınanıdır. Duygusal istismar tek başına görülebildiği gibi fiziksel ve cinsel istismarla birlikte de görülmektedir. Duygusal istismarın izleri yaşam boyunca kendini gösterebilmektedir. Anne ve babası tarafından sürekli eleştirilen, aşağılanan, sevgi ve ilgi ihtiyacı yeterince karşılanmayan çocuklar, pasif kişilik özelliklerine sahip, kendine güveni olmayan ve antisosyal davranışlar gösteren kişiler olarak tanımlanmaktadır.

Buraya Dikkat;

Bu çocuklarda normal zihinsel kapasite olmasına rağmen, öğrenme güçlüğü ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar görülmektedir. (Pedagog Sevil Yavuz)

***

O halde cinsel istismarı önleme adına kendi çocuklarımızla ilgili olarak ‘Duygusal İstismarı’ bırakmamız-azaltmamız ve tamamen hayatımızdan çıkartmamız gerekiyor.

İşin garibi çocuklarımızla ilişkimizde bize normal gibi gelen şeyler aslında ‘Duygusal İstismarın’ bir parçası olarak kabul ediliyor.

Kimi zaman  gün içinde yaşadığımız sıkıntılar, tahammül gücümüzü azalttığı için çocuklarımıza kötü davranmaya, hadi kötü demesek bile ihmalkar davranmaya daha yatkın hale getirebiliyor bizleri.

Şayet bu ve benzeri ihmal durumlarını dizginlemezsek muhtemel ki bu çok geçmeden sosyal istismara neden olur.

Aileler çocukla arasındaki etkileşimi arttırmalı. Ebeveynlerin mutlaka çocuklarına sıcak ve destekleyici yaklaşımı nasıl göstereceklerini öğrenmeleri gerekir, ki acizane-i kanaatim buda dizi izleyerek olmaz.

Çocuklar geleceğimizdir sloganını bizim kadar kullanıp, çocuklarla ilgili hiçbir faaliyeti olmayan bireyler haline geliyoruz, Aman diyorum, bunun önüne geçmezsek tüm istismar haberlerinden mesul olur, sadece vicdanımızı rahatlatmak adına gözyaşı dökeriz.

Bu sebeble Biz Anne-Babalara çok iş düşüyor. Çocuğumuzu dışarıda maruz kalabileceği bu tip istismarlara donanımlı hale getirelim, en azından gayret edelim. Biz çocuklarımıza bekledikleri

Sözün özü, kişisel gelişim kitaplarını bir kenara bırakarak her anne baba mutlaka çocuğuyla iletişimini kuvvetlendirecek, kolaylaştıracak kitaplara göz atsın…

En azından bizim bu özverimizi ve daha fazlasını hak ediyorlar.

Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi;

İnsanlık zincirinin ebediyet halkası onlar…

@Cemil_sen