Bir Önce ki yazıdan referansla devam edecek olursak, İnsana dair her problemi tahammülsüz bir biçimde halletmeye kalkan zihniyetin, darbe sonrası süreçten rol kapmaya çalışıp bir nevi din düşmanlığına değinmiştim.

Kaldığımız yerden devam edecek olursak, samimiyetsiz bir şekilde;

-‘kapatın abi ne varsa kapatın, elimizde bir Atatürkçülük sosuna boyadığımız Faşizm kalsın’ tavırlarına susmamız zaten mümkün değil.

***

Bu sebepledir ki Suriye operasyonu hakkında görüşü alınmak üzere davet edilmiş, Chp”li milletvekilinin sözlerine ‘tarikatlar kapatılmalı’ diye başlaması da bunun bir parçası yani.

Devlet, lanet olası Paralel yapı gibi bir örgütün bir daha asla ve ebediyyen oluşmaması için her türlü tedbiri hemde bu solcu zihniyete rağmen alırken, mütedeyyin kesiminde zan altında bırakılmasına asla müsaade etmemeliyiz. Edemeyiz.

Bir önce ki yazıda da vurguladığım gibi Paralel Yapıya karşı en ilkeli durusu, en keskin çıkışları ortada fol yol-yumurta yokken şimdi kapatılsın denilen Ehl-i sünnet cemaat ve tarikatların yaptığını, verdikleri mücadeleyi unutmamalıyız. Burada ki En büyük Örnek ise İsmaılağa Cemaatidir.

***

‘Tarikatlar Kapatılsın’, çıkışı bana başka bir olayı daha hatırlattı, hani meselenin iç yüzünü tüm gerçekliğiyle sonradan öğrendiğimiz ‘Harf devrimini’...

İşin içinde iş var, öyle böyle değil.

Dediğim gibi, Harf devrimi gibi kasla göz arasında birşeyler yapmaya çalışıyorlar,

Hatırlayın, Ay’a gitmek için latin harflerine geçmiştik hesapta, ‘ilim’ , ‘bilim’ artacak, ‘irfanımız zirve yapacaktı’ okuma oranı bile ilk etapta %50 artacaktı.

Sonradan kendi itiraflarıyla öğrendik, ne diyordu Harf Devrimi’nin mimarlarından İsmet İnönü ;

“Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yeğâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu değildi. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı.(…) Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. (…) Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı (İsmet İnönü, Hatıralar, çıld 2, sayfa 223.)

Dedim ya işin içinde iş var.

Demem o ki siz bakmayın şimdi Paralel yapıyı bahane ederek, ‘Tarikatlar’ ve ‘Cemaatler’ kapatılsın dediklerine, bu söylemlerinin altında yatan gerçeği de belki 30-40 sene sonra öğreniriz, işte tamda bu yüzden dikkatli olalım.

İnsan çoğu zaman her şeyi unutmuş gibi görünür, yeni söylemlerle yeni ifsatlatlar için fırsat kollar, ama daima/her halükarda küçük bir parça vardır, birşekilde tüm geçmişini hatırlatan.

Geçmişleri ortada.

Bu konuda her konuştuklarında, bıkmadan usanmadan geçmişlerini onlara hatırlatalım.

İkiyüzlülüğün kitabını yazdı onlar,

Unutmayalım.

Twitter :https://twitter.com/Cemil_sen