Kuzuya icki içirince yaptığı ilk iş kurdun evini sormak olurmuş.

Sadece içki mi sarhoş eder?

Mesela güç sarhoşluğu diye bir şey var mıdır? Öncesinde teori olarak biliyorduk ama şimdi yaşadığımız tecrübelerle biliyoruz ki, güç sarhoşluğu geçmeyen ve tahrik eden bir sarhoşluktur.

Kendi gücünün~Devlet içine çöreklenmenin verdiği özgüven ile siyasi iktidarı yok saymak, asli olarak solcu aydın(!)ların hastalığı olan halkı hakir görmek, mevcut yapıya kafa tutmak artık bu yapı için olağan hale gelmişti.   

Onlar yaptıkları bu işi gazete sutunları~ekran köşelerinden yaptıkları için onların bu pespaye görüşlerine itiraz edilince, “Basın özgürlüğü”nün ihlal edildiği gibi bir hava oluşturuyorlar ve tüm bu olan biteni dünyaya böyle pazarlıyorlardı.

Paralel yapı dini bir taban olarak yayılmış fakat günümüze gelinceye dek seküler kesimin her türlü fikri hastalığına tutulmuştu.

Mesela gazetecilik dedikleri şuydu:

Ekrem Dumanlı henüz gazetede ki görevi devam ederken, (ki daha sonra görevden alınması Paralel Yapı içinde ki ayrı bir iktidar kavgasının sonucudur. ) şöyle diyordu :

"Gider abicim gider. Ya adam gibi gider. Ya da gitmek zorunda kalır. Vicdanlar kaldır mayınca ne olacak? 'Ben sizin üstünüze bindim daha da inmem.' diyor. Böyle olur mu? Gider abicim gider. Bu gidişle Türkiye'nin tabanı sola kayar." Dumanlı, "kabus" diyerek cemaatin yaşadığı sıkıntılara atıf yapıyor, o kabusu yaşatan adamın Erdoğan olduğunu ima ederek, "Ya adam gibi gider, ya gitmek zorunda kalır" sözüyle Cumhurbaşkanı'nı üstü kapalı bir şekilde tehdit ediyordu.

Ve bu tehdidin  adı  nasıl oluyorsa “gazetecilik oluyordu”

“Gitmek zorunda kalmak” ne sebeble? Ne şekil de?

***

Belki tabana, belki başka yerlere belki de ilerde olabilecek bir darbeyi mazur göstermek ~meşrutiyet zemini hazırlamak adına ne diyorlardı?

"kılıç her zaman gayrimeşru bir siyaset aracı mıdır? Zorbalar kılıç kullanır da, mazlumların kılıç kullanma hakları yok mu?"

Nasıl ama?

Sözlerin sahibi Ali Bulaç”tı , bir soruya bazı durumlarda hak olduğunu söyleyerek yanıt veriyordu. Kılıç, şartlar ve durum oluşunca daha büyük kıyamlardan(!) korumak için kullanılabilirdi. Onlara göre nerede, nasıl ve kime karşı kullanılacağının  bir mahsuru yoktu..

***

Kalkışma geri tepti ve şuan en çok konuşulan konulardan bir tanesi; Darbe olsaydı ne olacaktı? Onuda  bize “Hoşgöru” deryasının yılmaz bekçisi Mümtazer Türköne anlatsın mı?

Anlatsın Bakalım.

“ Bana çizmelerimi giydirmesinler, ellerinde kalan iktidar kulpu boğazlarına dizilir.
Liste hazırlayanlar, listeye yazıldıklarını unutmasın. Suç işleyenler mahkemede mutlaka hesap verecek; sırtını devletin derinlerine yaslayıp bu memleketin değerlerine savaş ilan edenleri ise daha caydırıcı cezalar bekliyor.

Şimdi ise uygun gördüğü muamelenin bir kısmını şöyle özetliyor;

Önce çıplak vaziyette katrana batırılacak, sonra elleri arkadan bağlı eşeğe ters bindirilip memleketin orta yerinde teşhir edilecekler. Adaletin terazisini tersine çeviren zorbalar ise ayak parmaklarının üzerinde yükseltilip, dükkanlarının kapısına kulaklarından çivilenecek.”

Nasil ama?

Bizim Hitler almanyasını anlatan aşk romanlarının bir kesiminde okuyucunun dikkatini bir nebze başka yere çekmek üzere romana dahil edilen ve romanın bir yerinde rastladığımız, işin garibi fantezi dediğimiz işkence metodlarını adam aleni şekilde realize etme planı yapıp, güç sarhoşluğu ile kayda geçiriyor.

Evet bizde buna itiraz edince, Ne oluyor abi? deyince, Konya’dan kalkıp Kenya’ya gitmiş öğretmenin 3 kuruşa çalışmasını küçümsemiş oluyor, İnsani değerlerimiz sorgulanmaya başlanıyor öylemi?

Bunları söylediğimizde ne diyorlar size? Ama öğretmenler 3 kuruşa çalışıyor… Bunu yemediğimizde bu yazılanlar ‘Basın özgürlüğü’ ile değerlendiriliyor değil mi? Yok ya… suyundan da Koyalım mı?

***

Neyse konumuza dönelim...

Basın özgürlüğü… Sizce böyle bir basın özgürlüğü hak ediyor olabilir mi?

İşte tüm bu olan bitenin neticesi olarak “motor bozukken, Kaportayı konuşmayalım” diyorum, Avrupa da, Amerika da insan üstü bir gayretle,  “darbeyi kendileri yaptı” deyip, tutmayınca şimdi de “Darbecileri değil gazetecileri tutukluyorlar” diye patırtı koparan, 7-24 twitter uzerinden hayal mahsulü hastalıklı düşüncelerini gerçekmiş gibi pazarlamaya çalışan darbe sevicilere soralım;

Bize tutuklanan ‘gazeteci’ gösterin, niye tutuklandıklarını anlatalım.

Twitter :@Cemil_sen