UBS son yayınladığı raporda Wall Streetin önce iyice yükselip bu yaz, aşağıya hızla düşeceğinden bahsetti. UBSteki teknik analist ve kıdemli piyasa stratejisti Michael Reisner, bunu söyleyen ilk kişi ve analist değil.

S&P 500 , geçtiğimiz ay tüm zamanların zirvesinden sadece %1 altında, makro ve piyasa içi seviyeler ise volatilite gösteriyor.

 Yani, Riesner der ki,  S&P 500 getirileri , tahvil getirileri ve ETF getirileri arasındaki oynamalar, farklılıklar korkutucuymus, çünkü bu rakamlara bakarsak, düzeltme geçen yıl olmalıymış. Geçen yıl veya yaz düzeltme yaşamadık, ve tam tersine gittikçe büyüdü. Bu üç varlığın getirisi arasındaki uzaklaşma, analistin grafiklerinde bariz göze çarpıyor. Korrelasyon tam tersine dönmüş halde. Oyuzden de 3. Çeyrekte çok sert br düşüşle karşılaşabilir mişiz? Ne kadarlık? %15020lil düzeltmelerden bahsediyor kendisi! Ne zaman anliyacagiz bunu? Çok büyük bir çıkış, ardından da düşüş yaşanacakmış.

Zaten geçen hafta gördüğümüz tüm veriler Fed’in faiz oranlarını artırma konusunda elini de güçlendirdi. Nasıl mi? Bu geçirdiğimiz iki hafta üstüste iyi gelen verilerle karşı karşıyayız. Önce istihdam düzeldi, süpriz bir şekilde 226,000 beklenirken, 280,000 geldi. Perakende satış da büyüme gösterdi. Amerikan ekonomisi -0.7lik büyümeye sahip diye endiselenirken, bu endişelerin getirdiği karamsarlık biraz olsun silindi. Geçtiğimiz günlerde üstüste pozitif gelen ekonomik veriler , yılın ikinci yarısında şirket karlılığına da yansıyacak dendi.

“Piyasalar daha da yükselecek,ama Fed faizleri artirdiginda volatilite de articak “diyen Voya ınvestment management teki Kıdemli piyasa uzmanı Karyn Cavanaugh, “Fed başkanı Janet Yellenin artk faizleri artırmamak için bahanesi, sebebi kalmadı. Eylül faiz artışı bu gelen verilerle çok yüksek bir ihtimal oldu.” Diye belirtti. Kendisi ve de UBS analisti bu yorumlarında yalnız değil. Haftaiçinde Goldman Sachs, Deutsche Bank de aynı şekilde S&P 500de %5ila 9luk düzeltme beklediklerinden bahsetmislerdi. Hatta tek gelir kaynağı olarak temettuler kalicakmis. Onlarla yetinin dediler. Gerçekten doğru mu? Düzeltmeler iki senedir konuşuluyor. Ve faizler belki de gerçekten bu Eylülde artırılacak, ama bu o kadar önemli olmamalı sıradan vatandaş için. Neden? Dün Harvard Business School Club Of New York’ta konuşma yapan Merrill Lynch’in BasYatirim stratejisti Ashvin Chabbra’yi dinledim. Yeni kitabı “The Aspirational İnvestor”dan ve yatırım tavsiyelerinden bahsetti.

 Ashvin der ki, Fed faizleri ne zaman artırmaya başlayacak çok yanlış bir sorudur. Onun yerine, ne zaman bitirecektir diye sormalılar. Niçin? Çünkü hiçbirimiz , hedge fund oyuncuları hariç, kısa vadeli , günlük oyuncular değiliz. Hepimiz yatırım yapınca , ailemiz için, çocuklar için, onların okulları için 5-8 veya 10 yıllık dilimlere bakıyoruz. Eğer durum böyleyse, niye kısa vadeli faizlere kafayı taktik? Takmayalim diyor. Haklı da. Zaten Fed bu Eylülde faizleri artırsa bile göreceli ve çok az artıracaktır. Piyasalara etkisi minimal olucaktir.

 O nedenle, bu Eylul’de Yellen’in faizleri artirmasinun çok büyük bir manası olmayacak, olmamalı. Piyasalar da fiyatlayacagi kadar fiyatladilar zaten. Tahvil piyasaları bu kadar sismisken, asıl oradan kaçmak lazım.

 Kaçmaktan bahsederken, Yunanistan ile ilgili endişelerle Avrupaborsalarindan kaçan kaçana. AB kendini en kötüye hazırlıyormuş. Niçin ? 30 haziran’a kaydırılan milar dolarlık ödemeleri ile ilgili çıkmaza giriliyor. Yunanistan’a kendini toparlaması , reformları uygulaması, bütçesini toparlaması ile ilgili 24 saat veriliyor. 24 saat çok komik, çünkü 4 aydır ileri geri giden çözüm lenemeyen çalışmalar, 24 saat içinde nasıl çözülecek? Durum parlak değil. Yunanistan cephesinde . Çin cephesinde de Çin, $9 milyar dolarlık fon çıkışı ile, yatırımcıların kaçtığı EM (gelişmekte olan piyasaların) lideri oldu. Global borçlanma maliyetleri tırmanınca, MSCı da Cin’in Yuan’a endeksli hisselerini eklemeyi iptal etmesiyle yatırımcı sentimani oldu adeta. Yatırımcılar bu piyasadan da koşa koşa uzaklaştılar. 7 günde $9.2 milyarlık para çıkışı oldu ! O zaman parayı nereye yatıralım? Yastiginizin altına , altinlarinizi saklayın. Gün olur seyran olur, güvenli limanlar bize yar olur  :)

Bol kazançlı, barış dolu günler, haftalar dilerim. :)