Kütüphanelerin dijital kolleksiyonlarına Dünyanın her yerinden ulaşma imkanını henüz yaygın bir uygulama değil fakat gün geçtikçe bu konuda yeni gelişmeler  heyecan verici boyutta. New York Halk Kütüphanesi (NYPL) yeni bir uygulama ile daha once kısıtlı olarak dışarıdan kullanıma açık olan  görselleri "dijital kütüphane" şeklinde kullanıma sunduğunu duyurdu.

Dijitalleşme son zamanlarda müzeler ve kütüphaneler arasında oldukça popüler bir konsept oldu. Son yıllarda milyonlarca kitap ve resim internete aktarıldı. New York Halk Kütüphanesi, son hamlesi ile geniş ölçekli arşivlerin kreatif amaçlarla tekrar kullanımına örnek olmasını amaçlıyor. www.nypl.org adresine girip “Digital Collections” bölümüne tıkladığınızda zengin bir dijital arşiv çıkıyor karşınıza. Buradaki bir çok kaynağa üye olmadan ulaşmak mümkün.

Elbette bazı kitapların kendileri de tarihsel nesne durumunda olduğu için bazı koleksiyonların kitap formatlarından hiçbir zaman vazgeçilemeyecektir ve NYPL veya diğer prestijli kütüphaneler yoğun kullanıma açık olacaktır.

NYPL Müdürü Christopher Platt, kitabın dijital versiyonuna ulaşmanın her zaman yeterli olmayabileceğini söylüyor. "Bir kitaba ulaşmak, ona dokunup hissetmek için dünyanın her tarafından kütüphanemize insanlar geliyor. Buna duygusallık denemez, önemli bir olgu bu" diyerek, insanların kitapları görerek kullanımının azalmayacağını ifade ediyor. NYPL dijital dünyaya açılmayı sürdürürken, sürekli katlanarak artan sayıda kütüphane kullanıcısının artışını, ödünç kitap istemenin devam ettiğini görmekteyiz.  NYPL Müdürü Platt, yayınevleri e-kitapları kütüphanelere normal kitap fiyatının beş katından fazlasına sattıkları için ve  birçok e-kitap okuyucusu metin ayarlı olduğu için resimli ve şemalı kitapların dijital ortamda iyi işlemediğini de vurgulayarak, kitapsız kütüphanelerin henüz hızlı bir dalga şeklinde yayılmasını beklemiyor.

The New York Public Library dijital kolleksiyonu toplamda 672,178 ‘dan meydana gelmektedir. New York Halk Kütüphanesi bu girişim ile, 200 bine yakın resim ve fotoğrafı internete yüklemiş durumda. 180 binden fazla el yazması, harita, fotoğraf, nota, taş baskı resim ve kartpostal, yüksek çözünürlüklü olarak internetteki yerini aldı. İnternette paylaşılan arşivde yer alan görsellerin tamamının ücretsiz olarak kullanılabilmesi ise bu teklifi biraz daha değerli hale getiriyor. Arşive yüklenen fotoğraflar yüzyıl, renk, tür veya kütüphane koleksiyonuna göre sınıflandırılabiliyor. Kütüphane, arşivle birlikte bazı özel dijital oyun ve araçları da kullanıma sundu. 2005’de başlayan dijitalleştirme sürecine rağmen dijital kolleksiyonun henüz önemli bir kısmının dijital hale getirilmediği de Kütüphanenin verdiği bilgiler arasında.

Dijital kolleksiyon, The Robert W. Wilson Charitable Trust’ın liderliğinde ve diğer destekleyici bağışcı fonlarla mümkün olabilmiş. (The Atlantic Philanthropies, with additional support from the Stavros Niarchos Foundation, Time Warner Inc., the Miriam and Ira D. Wallach Foundation, The Brown Foundation, Inc., of Houston, Mr. and Mrs. Alberto Vitale, The Prospect Hill Foundation, and the Toshiba International Foundation.)

Kuzey Amerika'da NPYL'nin de arasında olduğu 200 kütüphane iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak üzere readersfirst.org adlı yeni bir koalisyon da oluşturmuş durumda.  (ReadersFirst is an organization of nearly 300 libraries representing 200 million readers dedicated to ensuring that library users have the same open, easy and free access to e-books that they have come to rely on with physical books.) http://www.readersfirst.org

Global katılımcılar: Australia: 4,966,907 Readers, Canada: 3,190,305 Readers, France: 64,000,000 Readers, New Zealand: 713,400 Readers, Nigeria 1,048,000 Readers, Sweden: 3,472,564 Readers, United States: 93,214,144 Readers

Dijital Kolleksiyondan Seçilmiş Materyaller

Arşivde Osmanlı döneminde yazılmış bir Kuran-ı Kerim de yer alıyor;

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:nebe-suresi-abd-new-york-halk-kutuphanesi.jpg

TITLE: Qur'ân, fragment. [Sûrat al-Naba'], COLLECTION: Qur'ân, fragment. (Sûrat al-Naba')

DATES / ORIGIN: Date Created: 1333, Place Term: [Turkey or Iran]

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-3.jpeg

Bazı görseller ise içinde Türk-Türkiye geçmese de ilgili olabilmekte. Aşağıda yer alan “The Fifteenth Amendment” (Beard, James Carter) adlı gravürde dikkatli incelendiğinde, Kuzey Afrika (Osmanlı tarzında) lejyonlarından Amerika’ya savaşmaya gitmiş Osmanlı tarzi askeri kıyafetler içinde askerler görülebilir.

TITLE: The Fifteenth Amendment

NAMES: Beard, James Carter, 1837-1913 (Artist) Thomas Kelly (New York, N.Y.) (Publisher)

DATES / ORIGIN: Date Issued: 1870

LIBRARY LOCATIONS: Schomburg Center for Research in Black Culture, Photographs and Prints Division , TOPICS: African Americans – Suffrage, African Americans -Social life and customs, Celebrations -- United States -- 1870-1879

***

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-16.jpeg

TITLE: View of Constantinople, NAMES: Watts, William (1752-1851) (Engraver)

Ainslie, Robert, Sir (1730?-1812) (Sponsor) Mayer, Luigi (Artist)

COLLECTION: Views in the Ottoman Dominions, in Europe, in Asia, and some of the Mediterranean islands, from the original drawings taken for Sir Robert Ainslie, by Luigi Mayer.

DATES / ORIGIN: Date Created: 1810, Place Term: London

Publisher: Printed by T. Bensley for R. Bowyer

LIBRARY LOCATIONS: The Miriam and Ira D. Wallach Division of Art, Prints and Photographs: Print Collection

***

TITLE: Remains of Ephesus, COLLECTION: Wonders: Images of the Ancient World Turkey -- A-Z, DATES / ORIGIN: Date Issued: 1858-04-10, LIBRARY LOCATIONS: Art and Picture Collection, TOPICS: Archaeological sites – Turkey Ephesus (Extinct city), NOTES: Content : Written on border: "Ionian city, Turkey", Source identifier: Hw (Hades Legacy Identifier / Struc ID)

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-2.jpeg

***

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:nypl.digitalcollections.510d47e1-3dcf-a3d9-e040-e00a18064a99.001.w-2.jpg

TITLE: Turkish Women. NAMES: Vierne (Artist)

COLLECTION: Mid-Manhattan Picture Collection, Costume -- Regional -- Turkish

DATES / ORIGIN: Date Issued: 1787, LIBRARY LOCATIONS: Art and Picture Collection

TOPICS: Headdresses, Capes (Clothing), Veils – Turkey, Turks -- Clothing & dress, Costumes – Turkish, Women -- Clothing & dress -- Turkey

***

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-6.jpeg

TITLE: A fortune teller in the bazar.

COLLECTION: Mid-Manhattan Picture Collection

DATES / ORIGIN: Date Issued: 1899

LIBRARY LOCATIONS: Art and Picture Collection

TOPICS: Fortune-telling Veils -- Turkey – Istanbul, Fortune-telling -- Turkey -- Istanbul

NOTES: Content : Written on border: "Constantinople"

***

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-4.jpeg

TITLE: Tomb of Midas, Dogan-lu [Doganli valley].

COLLECTION: A description of some ancient monuments, with inscriptions, still existing in Lydia and Phrygia, several of which are supposed to be tombs of the early kings

DATES / ORIGIN: Date Issued: 1842, Place Term: London, Publisher: J. Bohn

LIBRARY LOCATIONS: General Research Division

TOPICS: Turkey, Tombs & sepulchral monuments – Phrygia Midas (Legendary character) Rock-cut tombs – Turkey

***

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-7.jpeg

TITLE: Turkish Lady of Rank (At Home), NAMES: Van-Lennep, Henry J. (Henry John) (1815-1889) (Artist) Parsons, Charles (1821-1910) (Lithographer)

W. Endicott & Co. (Printer)

COLLECTION: oriental album: twenty illustrations, in oil colors, of the people and scenery of Turkey, with an explanatory and descriptive text. By Rev. Henry J. Van Lennep.

DATES / ORIGIN: Date Issued: 1862, Place Term: New York

Publisher: A. D. F. Randolph

LIBRARY LOCATIONS: The Miriam and Ira D. Wallach Division of Art, Prints and Photographs: Art & Architecture Collection

TOPICS: Turkey -- Social life and customs, Turks -- Women

***

TITLE: Obshchii vid bol'shogo nefa, vykhodiashchago na zapad. Additional title: General view of the great nave, facing west. NAMES: Fossati, Gaspare (1809-1883) (Artist), Beaumont, Adalbert de, vicomte (Author of introduction, etc.) COLLECTION: Khram Sv. Sofii v TSargradie = Aiia-Sofiia v Konstantinopolie. DATES / ORIGIN: Date Issued: 1915, Place Term: Petrograd, Publisher: Izd. Aktsionernago obshchestva, LIBRARY LOCATIONS: Slavic and East European Collections, TOPICS: Ayasofya Muzesi, Architecture, Byzantine -- Turkey – Istanbul

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-8.jpeg

***

TITLE: Vneshnii vid mecheti pered eia restavratsiei.

Additional title: Exterior view of the mosque before restoration.

NAMES: Fossati, Gaspare (1809-1883) (Artist), Beaumont, Adalbert de, vicomte (Author of introduction, etc.), COLLECTION: Khram Sv. Sofii v TSargradie = Aiia-Sofiia v Konstantinopolie.

DATES / ORIGIN: Date Issued: 1915, Place Term: Petrograd, Publisher: Izd. Aktsionernago obshchestva, LIBRARY LOCATIONS: Slavic and East European Collections, TOPICS: Ayasofya Muzesi, Architecture, Byzantine -- Turkey – Istanbul, NOTES: Content : Beaumont, Adalbert de, vicomte. Content: NEH Preservation and Access "Art and Architectural Images from Eastern Europe and Eurasia."

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-9.jpeg

***

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-11.jpeg

TITLE: Turkish musician.

NAMES: Dadley, J. (Engraver), Dalvimart, Octavien (fl. 1800-1803) (Artist), Miller, William (1769-1844) (Publisher), COLLECTION: Mid-Manhattan Picture Collection, DATES / ORIGIN: Date Issued: 1802-01-01, Place Term: London, LIBRARY LOCATIONS: Art and Picture Collection, TOPICS: Folk music, Stringed instruments, Clothing & dress – Turkey, Musicians – Turkish, NOTES: Statement of Responsibility: "Octavien Dalvimart, Delin. Dadley, Sculp. Publish'd January 1, 1802 by W. Miller, Old Bond Str. London."--printed on border. Source note: The costume of Turkey : illustrated by a series of engravings : with descriptions in English and French. Miller, 1804) Alexander, William T., Author.

***

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-12.jpeg

TITLE: Marriage Turc, NAMES: Vanmour, Jean-Baptiste (1671-1737) (Artist) Ferriol, Charles, marquis d'Argental, comte de (1637-1722) (Author) Le Hay (Author) Scotin, Jean-Baptiste (b. 1678) (Engraver), COLLECTION: Recueil de cent estampes representant differentes nations du Levant, gravees sur les tableaux peints d'apres nature en 1707 & 1708 par l'ordre de M. de Ferriol ... et mis au jour en 1712 & 1713 par les soins de M. Le Hay. DATES / ORIGIN: Date Created: 1714, Place Term: Paris, Publisher: L. Cars, LIBRARY LOCATIONS: The Miriam and Ira D. Wallach Division of Art, Prints and Photographs: Art & Architecture Collection, TOPICS: Clothing & dress – Turkey Weddings – Turkey, NOTES: Ownership : Bequest of Miss Matilda W. Bruce. Content : Numbers in the page number box are found in the bottom right corner of each platemark. Content: Presented by Miss Matilda W. Bruce, July 27th, 1908.

Macintosh HD:Users:goknur:Downloads:index.php-15.jpeg

TITLE: Fragments at Ephesus, NAMES: Watts William (1752-1851), Ainslie, Robert, Sir  (Sponsor), Mayer, Luigi (artist), COLLECTION: views in the Ottoman Dominions, DATES / ORIGIN Date Created:1810, London, Publisher: Printed by T.Bensley for R. Bowyer, TOPICS: Ephesus