Batı’nın ihracatının %80’i tabii kaynaklardan oluşan Rusya’yı ekonomik krize sokmak için petrol fiyatlarında öngördüğü düşüş, bu sahada Avrupa ve ABD’nin en büyük enstrümanı olarak öne çıkan Suudi Arabistan’a da pahalıya mâloluyor.

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı konumundaki Suudi Arabistan’ın Batı’nın Rusya’yı dize getirmeye yönelik hamleleri çerçevesinde petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen petrol imâlatını kısma yoluna gitmemesi, 2015’te ülke bütçesine 39 Milyar Dolar açık olarak aksedecek.

Perşembe günü Suudi Arabistan Devlet Televizyonu tarafından duyurulan 2015 bütçesine ilişkin ilanat, ülkenin önümüzdeki yıl rekor seviyede bir dış ticaret açığı ile karşı karşıya kalacağını ortaya koydu.

S. Arabistan Ekonomi Bakanlığı, açığın kapatılması için hükümetin bütçenin yarısına tekamül eden maaşlar ve ödeneklerde kesintiye gitmeyi deneyeceğini açıkladı.

Diğer taraftan, petrol zengini ülkede halkın üçte ikisinin devlet çalışanı olması, maaşlarda kesintiye gidilmesinin Arap baharı nedeniyle diken üstündeki rejimi endişeye sevkedecek protesto gösterilerine neden olabileceğinden endişe ediliyor.

S. Arabistan hükümeti, yaklaşık 230 Milyar Dolar harcama ve yaklaşık 190 Milyar Dolar gelir öngören 2015 bütçesindeki açığı kapatmak için rezervlerine başvuracağını açıkladı.

Peki petrolün varil fiyatı 20 Dolar’a düşse dahi üretimi kısmayacağını duyuran S. Arabistan, kendi ekonomisine de büyük darbe indiren bu politikada niçin ısrar ediyor?

Bazı uzmanlar S. Arabistan’ın petrol fiyatlarına ilişkin gizemli politikasının ardında, dünyanın en büyük enerji tüketicisi konumundaki ABD’nin kaya petrolü üretimini artırarak uzun yıllar sonra S. Arabistan'ı da geride bırakarak dünyanın en büyük petrol üreticisi haline gelmesinin yatıyor olabileceğini ileri sürüyor. Maliyeti yüksek olan usüllerle petrol çıkaran ABD’li kaya petrolü üreticileri, fiyatlardaki düşüş nedeniyle 2015’te üretimi kısacaklarını ilan ettiler ki bu S. Arabistan’ın pazar payını artıracağı anlamına geliyor.

S. Arabistan’ın petrol siyasetinin mahiyetine ilişkin oldukça makul başka bir iddia ise petrol fiyatlarını düşürerek Rusya’yı köşeye sıkıştırmak isteyen Batı’nın Suudi rejimini DEAŞ ile tehdit ettiği yönünde.