İlk kitap projemin bana göre en acil konu üzerine olması gerektiğine karar vermiştim. Bangladeşli doktor arkadaşım Sadeka Afrose ile beraber yazmayı planladık. Kendisi de benim gibi yazarak insanlarla iletişim kurmayı, bazı mesajlar vermeyi çok istiyordu.

Exploitation of Capitalism, (Kapitalizmin istismarı) adını verdiğimiz kitapta ekonomik, sosyal, eğitim, sağlık ve medya alanlarındaki istismarları okuyucuların dikkatine getirdik. Amazon.com'dan e-kitap olarak satın alınabilen bu çalışmamız bilhassa Amerika Birleşik Devletlerindeki problemleri el aldı.

Örneğin A.B.D deyince ilk akla gelen şeylerden biri eğitim konusudur. Bir çok insan burada alınan eğitim ile geleceğini güvence altına alabileceğini düşünür. İşin doğrusu daha farklıdır. Herşeyden önce temelde alınan ekseriyetle adına Intensive English denilen dil hazırlık kursları dahi çok yetersiz olabiliyor. Bu konuda ben şanslıydım. Wichita State University'nin Intensive English kursu gerçektende gramer, reading, listening ve writing gibi konularda tecrübeli kadrosuyla iyi bir eğitim vermişti. Fakat bazı üniversiteler yüksek eğitim ücreti talep ederek çok zayıf bir eğitim sunuyor. Bu kursları bitiren yabancı öğrencilerin çoğu akademiye başlar başlamaz sudan çıkmış balığa dönüyorlar. Bir arkadaşım en büyük problemin uzak doğu ülkelerinden gelen zengin yabancı öğrenciler olduğunu söylemişti. Kolay kolay hiçbir şeye itiraz etmeden güle oynaya sömürülmeye hazırlar.  Bundan dolayı üniversite seçiminde çok titiz olunmalı ve boşu boşuna para harcanmamalıdır.

Eğitimle ilgili en temel sorunlardan biride gerçek anlamda “eğitimli insan” yetiştirememesidir. Bazı üniversitelerin internetde ilanlarını görünce herşeyin paraya odaklandığını anlıyoruz. “Şayet mastır diplomanız varsa normal üniversite mezunundan iki misli para kazanabilirsiniz” diye yazılan bir slogan eğitim etiği açısından yanlıştır. Ne demek yani? Eğitimli insan demek daha çok para kazanan insan mı demek oluyor? Hani çevrecilik şuuru, analitik düşünceye teşvik, dünyadaki problemlere daha akılcı yaklaşımla yönelme...

Hem zaten mastır diploması olan illada çok para kazanıyor diye bir durum da yok. Mastır yapıp işsiz olan, taksi kullanan veya çok sıradan bir işde çalışan dolu insan var.

Sağlık alanında yaşanan sıkıntıları Doktor Sadeka Afrose ayrı bir bölümde detaylarıyla anlattı. Özel sağlık sigortalarının pahalı olmasından dolayı small business owners (küçük esnaf) gibi işverenlerin almaya gücü yetmiyor ve hatırı sayılır miktarda sağlık sigortasız insan çalışıyor. İlâve olarak sağlık hizmetleride çok pahalı ve üstelik sigortası olanlar dahi bu durumdan kötü etkileniyor.

68 yaşında tanıdığım bir bayan social security'den aylığı olduğu halde sadece yaşayabilmek için Brooklyn'de bir restorantda garsonluk yapıyordu. Öte yandan çok basit işlerde kolay ve bol para kazanan kısmetli kesim de var. Yani gelir dağılımında haksızlık ve çaresizlikten çok düşük ücrete zor işler yapmak Amerika Birleşik Devletlerinde de yaşanan acı bir durum.

Bütün bunlara rağmen insanlar halen medyada süper zenginlerin yaşamlarını gösteren reality show'ları kaçırmıyorlar. Kim Kardashian ne giydi, ne yedi, ne dedi büyük merak konusu oluyor. Artık insanları ciddiyete davet ediyorum.

Olayın dini boyutunu da kitapda tartıştık. Bütün büyük dinler nasıl olursa olsun insanların sömürülmesini lânetliyor. Ama dindar insanların bu olup bitenlere pek ses çıkarmadığına şahit oluyoruz.

Evet kitabımızın adı “Exploitation of Capitalism”. Bu eserimiz tez hazırlayan öğrencilerden sıradan vatandaşlara kadar herkesin faydalanacağı, keyifle okuyacağı bir kitapdır.

http://www.amazon.com/Exploitation-Capitalism-Ugur-Alkan-ebook/dp/B00LIA61YA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&;qid=1404752987&sr=8-1&keywords=Exploitation+of+Capitalism