13 Nisan 2014 tarihinde Sabah gazetesinin manşetinden verilen ve 14 Nisan 2014 tarihinde Yeni Akit gazetesi tarafından alıntı yapılan haberde Türkiye’nin milli menfaatlerini anlatma faaliyetinden milli davaya ihanet senaryosu çıkartılmıştır. Bu haber yapılırken bana danisilmamistir ve bu sadece masa başı yalan habercilik yapanlara mahsus bir harekettir. Yapılan haberle ilgili yalanlara cevap veme zaruriyeti doğmuştur:

Kurucusu ve tek sahibi olduğum Kulen Hukuk Bürosunun iddia edildiği gibi herhangi başka bir kurum veya şahıs ile organik bağlantısı yoktur. Bu apaçık yalandır. Demokrat partiyi destekleyen bir şahıs olarak şimdiye kadar içlerinde Bill Clinton, Barack Obama, Hillary Clinton, Türklerin en büyük dostu NJ milletvekili William Pascrell, NJ Senatörü Cory Booker olmak üzere birçok siyasi ile şahsen tanıştım, onların kampanyalarına destekte bulundum. Haberde sadece Senatör Robert Menendez’in isminin on plana çıkartılarak diğer yardım ettiğim Türk dostu isimlerden hiç bahsedilmemesi çok manidardır.

Robert Menendez benim seçim bolgemin senatorudur ve Dış ilişkiler komisyonunun başındadır. Obama, Biden ve Kerry’den sonra dış politikada söz sahibi olan 4. siyasidir. ABD’de politik sistem seçmenin secilmise maddi destek olması, fikrini beyan etmesi ve sonra hesap sorması metodu ile çalışır. Kendisini ziyaret ettiğimizde bunca yıllık siyasi hayatında Ermeni olayları ile ilgili Türk tezini kendisine ilk kez bizim anlattığımızı ifade etmiştir. Yani biz kendisine kendi milli davamızı anlatana kadar bu hikayeyi sadece Ermeni diasporasından dinlemişti. Ben 2010 senesinde NJ Bergen County Başkanından Turkiye’nin tanıtımına ve Bergen County’de Mayıs aynin Türk ayı olarak kutlanmasına yaptığım katkıdan dolayı plaket aldım. Şimdi soruyorum, politik sürece dahil olarak milli menfaatlerini anlatan, bunun için vaktinden ve parasından veren bütün Amerikalı Türkler vatan haini mi?

Senatör Menendez’in sadece son seçim döneminde topladığı para $11 milyon doların üzerindedir. Bu paranın çok büyük bir bölümünün NJ’de çok güçlü olan Ermeni diasporası tarafından finanse edildiğini biliyoruz. Menendez’e yapılan yardımlardan şahsıma atfedilen üçbin beşyüz dolarlık kısmı sadece bizim milli davamızı anlatmak için Senatöre yaklaşma cabamizdir. Bu yardım ile Ermeni meselesinde ihanet ettigimizin iddia edilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu haberi yapanlar birkaç bin dolarla Ermeni tasarısına destek olunamayacağını bilmiyorlar mi?

Haberde bahsedilen siyasilere kayıt dışı yardım iddiası gülünç olduğu kadar cahilce bir yorumdur. Amerika’daki politik yapıyı, seçim ve kampanya kurallarını bilmeden ve araştırmadan yorum yaparsanız komik duruma düşersiniz, mumunuz yatsıya kadar da yanmaz. ABD’de politikacılara yapılan yardımların kayıt dışı olması durumu hukuki olarak mümkün değildir. Aldıkları her kurusu kaydetmek zorundadırlar.

Şimdiye kadar yaptığımız Türkiye’yi ve milli menfaatlerimizi anlatma faaliyetlerine hem atanmış hem de seçilmiş Türk devlet temsilcilerimizden, büyüklerinden ciddi desteği gördük. NJ meclisinde düzenlenen Türk gününde, Türkiye’deki bir siyasi partinin milletvekillerine bizzat eşlik edip NJ milletvekilleri ve senatörleri ile tanıştırdım. Birçok siyasimiz tezlerimizin bizim aleyhimizde olan milletvekilleri ve senatörlere de anlatılması için bize fikir verdiler. Ancak ABD’de her zaman Nisan ayında gündeme getirilen Ermeni tasarısı bu sene Senatoya sunulduğunda Türk devletini temsil eden büyükelçi makamında yoktu. Bunun dışında devletin hiçbir üyesini de geçen yıllarda olduğu gibi davamızı anlatmak adına yanımızda göremedik.

Yaşanan gelişmelerin beni doğru bildiğim yoldan ayirmayacagini, her durum ve şartta, yasal sınırlar içinde milli davamızı anlatmaya ve ülkemi en güzel şekilde temsil etmeye devam etme gayreti içinde olacağımı beyan etmek isterim. Bizim milli davamız için yaptığımız gönüllü faaliyetlere hainlik damgası vuranlar en hafif ifadesi ile ne yaptıklarını bilmiyorlar. Eğer bu haberleri bilinçli olarak yapıp bizi hedef gosteriyorlarsa asıl ihanet budur. Ben bir hukuk adamıyım ve şerefim için yaşıyorum. Bu yalan haberi yapan Sabah gazetesi ve Yeni Akit gazetesi ve haberi yazan Ceyda Karaaslan hakkında gerekli hukuki işlemleri baslattigimi belirtmek istiyorum.

Av. Remzi Güvenç Kulen
Kulen Law Firm PC